Tektury z powłoką biopolimerową
Kilka lat temu pewna firma Stora Enso opatentowała technologię produkcji powłok biopolimerowych stosowanych do wykańczania tektur. Umożliwiło to osiągniecie właściwych parametrów materiałowych, m.in. w zakresie ochrony przed przenikaniem zapachów, spełniających wymagania najróżniejszych końcowych aplikacji.
Opcja powlekania materiałem biodegradowalnym jest przez Stora Enso wykorzystywana w przypadku kilku gatunków tektury, która znajduje zastosowanie przy produkcji kubków, talerzy, opakowań do żywności i kartonów pudełkowych. Z wytwarzanej przez tę firmę tektury biodegradowalnej Cupforma korzysta wielu producentów na całym świecie.
W skład rodziny Cupforma wchodzą różnego rodzaju materiały biodegradowalne, stosowane przy produkcji kubków do zimnych i gorących napojów, lodów i jogurtów. Tektura Classic Bio z tej serii spełnia dodatkowo wymagania EN 13432 i ASTM 6400 pod względem kompostowania.
Natomiast tektura Trayforma Performance Bio znajduje zastosowanie w produkcji opakowań dla świeżej i chłodnej żywności, która nie wymaga podgrzewania przed spożyciem, np. warzyw, sałatek czy gotowych kanapek. Warto podkreślić, że wszystkie tektury biodegradowalne, produkowane przez Stora Enso, posiadają atest pozwalający na ich bezpośredni kontakt ze znajdującą się w środku żywnością.
Tektury wykańczane powłoką polimerową wymagają intensywniejszej obróbki. Nie powoduje to jednak konieczności inwestowania w nowy sprzęt. Polimerowa powłoka zapewnia opakowaniu odpowiednie właściwości, skutecznie chroniąc znajdujące się wewnątrz produkty przed tlenem, zapachami i światłem, wilgocią, co znacząco wpływa na żywotność samego opakowania.
Wybór powłoki jest uzależniony od rodzaju ochrony jakiej wymaga zapakowany produkt. W procesie kompostowania, wykończone powłoką biopolimerową tektury zamieniają się w humus i dwutlenek węgla. Przy recyklingu produkty biodegradowalne są zazwyczaj uwzględniane jako pierwsze z myślą o kompostowaniu przemysłowym. Schematy ich zbierania zależą od lokalnych warunków gromadzenia odpadów.
Tektury produkowane przez Stora Enso mogą być w bezpieczny sposób zbierane i poddawane recyklingowi osobno bądź też razem z innymi produktami papierowymi i tekturowymi. W 2010 roku jedna z tektur Stora Enso trafiła na Expo 2010 w Szanghaju.