Braille na opakowaniach
W każdym domu w Polsce znajdziemy jakieś opakowanie po lekach. Na pewno wielu zauważyło, że od dłuższego czasu na każdym opakowaniu leku umieszczony jest napis w alfabecie Braille`a z przeznaczeniem dla osób niewidzących i niedowidzących.
Dzięki dyrektywie Unii Europejskiej umieszczanie komunikatów w alfabecie Braille’a na opakowaniach farmaceutycznych stało się obowiązkiem. Ułatwiło to znacznie życie wielu niewidomym. Coraz częściej można jednak spotkać napisy w tym alfabecie na opakowaniach kosmetyków, chemii gospodarczej, a nawet na artykułach spożywczych.
Informacja napisana tym wyjątkowym alfabetem być szczególnie czytelna i poprawna. Nie ma tu mowy o pomyłkach. Czytelność oznacza, że tekst wytłoczony specjalnym narzędziem jest tak samo wytłoczony zarówno na pierwszym, tysięcznym, jak i milionowym opakowaniu. Najważniejsze by wszystkie punkty alfabetu Braille`a były zachowane od początku do końca tłoczenia.
Do wykonania tłoczenia tekstu Braille`a, potrzebne jest specyficzne narzędzie składające się z dwóch części: żeńskiej i męskiej. Część żeńska zwana matrycą zawiera zagłębienia sześciopunktu. Może to być płaska płytka najczęściej metalowa umieszczana w wykrojniku lub odpowiednio przygotowana taśma stalowa w przypadku tłoczenia rotacyjnego. Część męska zwana patrycą jest to cienka płytka z wystającymi elementami (guzami) tworzącymi tekst Braille`a. Wykonywana jest indywidualnie dla każdego produktu farmaceutycznego. Jest to niezwykle istotny, element procesu tłoczenia tekstu Braille`a.
W przeszłości, gdy opisywanie opakowań Braille`m nie było jeszcze obowiązujące można było spotkać patryce wykonywane w technice odlewanej żywicy bądź fotopolimerowe. Miały one jednak istotne wady. Patryce żywiczne ścierały się tłocząc coraz niższe punkty, co wymagało ich częstej wymiany. Moment, gdy patrycę należało wymienić był wynikiem subiektywnej oceny operatora maszyny sztancującej – osoby najczęściej dobrze widzącej.
Niestety w przypadku patryc fotopolimerowych, punkty nałożone na inne podłoże mogą odpadać. Zwłaszcza podczas tłoczenia na podłożach poliestrowych (mały, fotopolimerowy guz nałożony na podłoże poliestrowe potrafi odpaść podczas tłoczenia). Dlatego nie jest on używany w przemyśle farmaceutycznym.
Z tego powodu, do tłoczenia tekstu Braille`a wykorzystywane są patryce metalowe - frezowane lub tłoczone w stalowej blasze. Te drugie bezapelacyjnie są preferowane przez producentów opakowań. Patryca stalowa jest elementem monolitycznym. Niewątpliwą zaletą jest jej trwałość. Znane są wykonane nakłady przekraczające milion użytków. Oprócz trwałości do kolejnych zalet patrycy stalowej należy zaliczyć: powtarzalność kształtu przetłoczeń punktów, absolutne bezpieczeństwo prawidłowości tłoczonego tekstu, możliwość wielokrotnego użycia tej samej patrycy dla powtarzających się nakładów oraz ciągłość pracy automatu sztancującego.